LIBOR (London Interbank Offered Rate) to referencyjna wysokość oprocentowania depozytów i kredytów na rynku międzybankowym w Londynie. Z końcem roku przestano publikować stawki LIBOR, także dla kredytów frankowych. Od 1 stycznia 2022 r. wskaźniki LIBOR dla franka szwajcarskiego został zastąpiony wskaźnikami SARON.
Co to oznacza?
- Zmianie ulegnie oprocentowanie kredytów w CHF.
- Frankowicze nie mają na to wpływu, jest to odgórnie nałożona dyrektywa.
- Szczegóły stosowania zamiennika dla LIBOR CHF w indywidualnej umowie kredytu powinny zostać przekazane kredytobiorcy przez bank.
- SARON jest publikowany przez SIX Swiss Exchange Financial Information AG.
- Nie odczujesz zbytnich różnic w ratach kredytu po przeliczeniu go na nowy wskaźnik.
- Kredytobiorcy będą kontynuować spłatę swoich zobowiązań z zastosowaniem SARON-u, przy zachowaniu pozostałych zasad.
- Bez względu na rodzaj używanego wskaźnika, sądy w dalszym ciągu będą kwestionować regulacje i zapisy, które są zawarte w umowie frankowej.
Wskaźnik LIBOR (London Interbank Offered Rate) wyznaczany był w oparciu o dane przekazywane przez wybrane banki prowadzące działalność na rynku międzybankowym w Londynie. Odpowiedzialnym za wyznaczanie wskaźnika LIBOR od lutego 2014 r. był ICE Benchmark Administration (IBA). Wokół wskaźnika narosło tak wiele wątpliwości, że Financial Conduct Authority (FCA) poinformował, że z końcem roku 2021 IBA zaprzestanie opracowywania niektórych wskaźników referencyjnych LIBOR, w tym stopy CHF LIBOR.
Koniec LIBOR-u problemem w wielu krajach
Pod koniec 2020 roku funkcjonowało w Polsce ponad 400 000 kredytów waloryzowanych do franka szwajcarskiego. W Austrii około 50 000. W Niderlandach wolumen kredytów waloryzowanych wynosił około 500 mln euro. W Słowenii funkcjonowało około 6 700 umów, we Francji około 6 400. Wyraźnie widać, że to właśnie w Polsce, umów opartych o ten wskaźnik było zdecydowanie najwięcej. Według estymacji, umowy kredytów waloryzowanych do franka szwajcarskiego tworzą w Polsce około 20% łącznego portfela kredytów hipotecznych.
dalsza część artykułu na naszej stronie www.frankoweklopoty.pl
WAŻNE
Modyfikacja nie wymaga podjęcia żadnych działań przez strony stosunków prawnych. Niemniej jednak banki powinny poinformować kredytobiorców o zmianie stawki referencyjnej. Rozporządzenie KE obowiązuje wszystkie podmioty działające na terenie UE – zarówno podmioty gospodarcze, jak i konsumentów.
WAŻNE
W efekcie działań KE nie ma wątpliwości, że umowy kredytów waloryzowanych do CHF pozostają ważne, pomimo likwidacji wskaźnika LIBOR CHF. Zastąpienie tego wskaźnika następuje z mocy samego prawa i nie daje dodatkowych uprawnień konsumentom.
W tym kontekście działanie Komisji Europejskiej należy uznać za prawidłowe. Likwidacja stopy LIBOR CHF nie jest tożsama ze stosowaniem klauzul abuzywnych przez kredytodawców w tego rodzaju umowach. Są to kwestie niezależne, które muszą być rozpatrywane rozłącznie. Odmienne działanie KE prowadziłoby do powstania znacznych wątpliwości prawnych i problemów, które mogłyby prowadzić do jeszcze większej eskalacji problemów kredytobiorców.-